Panel Klienta
Rollery do masażu i ćwiczeń - dlaczego warto ich używać?

Rollery do masażu i ćwiczeń - dlaczego warto ich używać?

05.10.2021 | Zdrowie

Kiedyś rollery używane były jedynie przez profesjonalnych sportowców, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z korzyści płynących z ich używania. Dziś z piankowych wałków i rollerów korzystają wszyscy, którzy są świadomi swojego ciała i korzyści płynących z rolowania.

Rolowanie jest techniką samoistnego rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Może pomóc złagodzić bóle i stany zapalne, napięcia mięśni oraz zwiększyć zakres ruchu stawów.Rollery i wałki są świetnymi narzędziami do rozgrzewki przed i schłodzenia po treningu.

 

Poniżej znajdziesz zaledwie kilka powodów, dla których warto używać rollerów.

1. Łagodzi ból ciała

Wałki z pianki mogą być używane do łagodzenia bólu mięśni po treningu, bieganiu czy po całodniowym siedzeniu przy biurku. Efekty rolowania są podobne do efektów masażu. Rolowanie rozbija napięcia mięśni i powięzi oraz jest korzystne dla złagodzenia bólu mięśni i zmniejszenia stanu zapalnego. Pamiętaj jednak, że w przypadku ostrego i nasilającego się bólu najlepiej udać się do specjalisty. Nie rezygnuj też z profesjonalnych masaży czy wizyt u fizjoterapeutów. To tak jak z siłownią domową- ćwiczenia w domu nie zawsze przyniosą taki sam efekt jak ćwiczenia w klubie fitness pod okiem profesjonalnego trenera personalnego.

2. Zwiększa elastyczność

Rolowanie ciała za pomocą piankowego wałka może pomóc zwiększyć zakres ruchu, a to z kolei jest ważne dla naszej elastyczności i wydajności. Rolowanie zwiększa rozciągliwość tkanki, która staje się bardziej giętka. To z kolei wpływa na zwiększanie zasięgu naszych ruchów. Dodatkowo wałka możemy używać na wiele sposobów, na przykład w celu pogłębienia rozciągania. Masz problem, aby dotknąć swoich palców u nóg. Spróbuj usiąść na wałku i zrób to ćwiczenie raz jeszcze. Podwyższona pozycja i lepszy kąt ciała pozwolą ci wykonać to ćwiczenie przy zachowaniu odpowiedniej postawy i bez nadwyrężania mięśni.

3. Poprawia postawę

Lockdown, zamknięcie w domu i praca zdalna często kończą się niewłaściwą pozycją. Siedzimy w pozycji zaokrąglonej do przodu, wyginając kręgosłup w nienaturalny łuk. Warto użyć wałka do poprawy swojej postawy. Ale róbcie to z głową. Obróć wałek z pianki tak aby był pionowo, w linii z kręgosłupem. Następnie roluj plecy od boku do boku, cały czas równolegle do linii kręgosłupa. Robiąc to prostopadle do kręgosłupa możemy jedynie nadwyrężyć plecy poprzez nieprawidłowe wyginanie się.

4. Czasowo zmniejsza widoczność cellulitu

Producenci tego typu przyrządów obiecują również zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się niechcianego cellulitu. Rollery pomagają w rozluźnieniu i rozbiciu powięzi, czyli tkanek łącznych organizmu, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania cellulitu. Rolowanie ciała może mieć wpływ na wygładzenie naszej skóry w okolicach ud i pośladków, jednak nie ma naukowych dowodów na to, że trwale redukuje cellulit. Jeśli chcecie pozbyć się cellulitu to zacznijcie od zmiany trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny oraz wprowadzeniu zdrowych produktów do swojej diety.

Czy rolowanie jest bezpieczne?

Używanie wałków z pianki ogólnie uważane jest za bezpieczne, jeśli ćwiczysz regularnie lub odczuwasz napięcia mięśni. Zaleca się unikanie rolowania w przypadku poważnych urazów, takich jak na przykład naderwanie mięśni. W przypadku każdej kontuzji należy uzgodnić z lekarzem lub fizjoterapeutą najlepszy sposób powrotu do pełnego zdrowia. Unikaj również rolowania w okolicy kolan, łokci i kostek.

Oto kilka wskazówek, które przydadzą ci się podczas pierwszego rolowania:

  • Zacznij od lekkiego nacisku i zwiększaj go powoli. Przy napiętych mięśniach rolowanie może być bolesne. Nie zniechęcaj się. Po prostu zmniejsz nacisk podpierając się na rękach i zdejmując część ciężaru ciała z rolki.
  • Powoli roluj wrażliwe partie swojego ciała. Zacznij od 10-sekundowych serii i zwiększaj je w miarę przyzwyczajenia mięśni do nowego przyrządu.
  • Pij dużo wody po rolowaniu. To ci pomoże w regeneracji mięśni.