Panel Klienta
Brak snu i jego wpływ na organizm człowieka

Brak snu i jego wpływ na organizm człowieka

09.01.2021 | Zdrowie

Każdy z nas wie, że niewyspani stajemy się marudni, zniechęceni, zrzędliwi. A czy wiecie, że brak snu wpływa również na nasze życie seksualne, pamięć, zdrowie, wygląd, a nawet na zdolność do utraty wagi.

Według raportu National Sleep Foundation dorosły człowiek w wieku od 26 do 64 lat powinien spać od 7 do 9 godzin. Seniorom wystarcza do 8 godzin snu dziennie. Im człowiek jest młodszy, tym więcej potrzebuje snu: nastolatkowie od 8 do 10 godzin, dzieci w wieku szkolnym od 9 do 11, a przedszkolaki nawet do 13 godzin.

Krótkotrwały brak snu wpływa na:

  • Brak koncentracji i problemy z pamięcią,
  • Nadmierną senność w ciągu dnia, która powoduje nasze zmęczenie i rozdrażnienie,
  • Wysoki poziom naszego stresu,
  • Brak czujności i otępienie podczas prowadzenia samochodu.

Długotrwały brak snu może przyczynić się do powstania takich chorób jak choroby serca (np. zawał serca) czy cukrzyca. Negatywnie wpływa również na nasze ciśnienie.

Brak snu zabija również nasz popęd seksualny. Według badań seksuologów brak snu wpływa na mniejsze libido zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Niedobór snu wpływa również negatywnie na wygląd naszej skóry i szybkość jej starzenia się. Większość ludzi doświadcza ziemistej skóry i opuchniętych oczu zaledwie po kilku bezsennych nocach. Gdy mamy jednak do czynienia z chroniczną utratą snu może to doprowadzić do zmatowienia skóry, drobnych zmarszczek i cieni pod oczami.

Podczas bezsennych nocy nasz organizm wytwarza również więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu. W nadmiernych ilościach kortyzol może rozkładać kolagen skóry, białko, które utrzymuje skórę gładką i elastyczną. Wysoki poziom kortyzolu ma również negatywny wpływ m.in.: na budowę naszego ciała poprzez odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej oraz powoduje nadciśnienie tętnicze, zaburzenia nastroju, zaburzenia miesiączkowania czy depresję.

Jeśli dobrze się odżywiamy i regularnie ćwiczymy, ale na sen nie poświęcamy minimum 7 godzin dziennie to jest duże prawdopodobieństwo, że i tak nie osiągniemy zamierzonych celów.

Jak zatem spać lepiej?

  1. Zaplanuj sobie sen, tak jak planujesz wizytę u dentysty. Skoro wstajesz codziennie o siódmej rano, to połóż się nie później niż przed północą. Organizm prędzej czy później będzie Ci wdzięczny za taką rutynę.
  2. Codziennie wstawaj o tej samej porze, bez względu na to czy jest to środek tygodnia czy weekend. Ustalony czas budzenia pomaga budować silne pragnienie snu przez cały czas czuwania.
  3. Odłóż smartfona i tablet przynajmniej godzinę przed snem, abyś zdążył się wystarczająco zrelaksować. To pozwoli ci na szybkie uśnięcie.
  4. Jeśli budzisz się w nocy, unikaj patrzenia na zegar. Bo gdy to zrobisz zaczniesz kalkulować, ile godzin snu pozostało ci do pobudki albo co gorsze- co musisz zrobić w ciągu dnia. To z pewnością utrudni ci ponowne zaśnięcie i będzie miało negatywny wpływ na cały twój dzień.