Panel Klienta
Jak dbać o formę, gdy spodziewamy się dziecka?

Jak dbać o formę, gdy spodziewamy się dziecka?

06.01.2021 | Trening

Mówi się, że ciąża to nie choroba. Chociaż stan ten jest bardzo wyjątkowy i trzeba odpowiedzialnie podejść do tematu aktywności fizycznej, a my wam w tym pomożemy.

Obalamy mity!

Wbrew powszechnemu przekonaniu aktywność fizyczna w czasie ciąży nie jest niebezpieczna. Oczywiście są sytuacje, gdy trzeba zaprzestać uprawiania jakichkolwiek sportów na wyraźne polecenie lekarza prowadzącego naszą ciążę. W innych przypadkach ruch może mieć jedynie zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą zredukować ból kręgosłupa, który w tym okresie dźwiga zdecydowanie więcej niż na co dzień. Dodatkowo ruch wspomaga pracę naszego żołądka i zapobiega powstawaniu zaparć. Dzięki wytwarzanym podczas ćwiczeń endorfinom mamy nie tylko lepszy humor, w okresie szalejących hormonów, ale równie więcej energii i lepszą kondycję. Z kolei brak takiej aktywności może jedynie spotęgować ilość nadprogramowych kilogramów, a także doprowadzić między innymi do nadciśnienia.

Run Mama, run!

Wiele kobiet obawia się, że ćwiczeniami mogą zaszkodzić dziecku. Nic bardziej mylnego. Żadne wstrząsy nie zagrażają jego zdrowiu, ponieważ amortyzuje je oraz chroni płyn owodniowy, w którym płód się znajduje. Dlatego, jeśli ani stawy, ani więzadła nie protestują- lekki jogging czy taniec jest bardzo wskazany.

Brzuszki z brzuchem

Z kilku powodów jest to jedno z tych ćwiczeń, które odradza się kobietom w ciąży. Po pierwsze, w drugim i trzecim trymestrze powiększona macica może zbytnio naciskać na aortę, a to z kolei powoduje niedokrwienie i niewystarczające dotlenienie tkanek, w tym także łożyska. Po drugie, mięśnie brzucha w trakcie ciąży ulegają naturalnemu rozciąganiu się, a ćwiczenia mogą jedynie spowodować rozejście się mięśni prostych brzucha. Po trzecie, najbezpieczniejszą pozycją dla kobiety w ciąży jest pozycja boczna, dlatego robienie brzuszków leżąc na plecach ani nie jest bezpieczne, ani nie jest wygodne. Leżąc na plecach kobieta w ciąży może poczuć dyskomfort oraz zawroty głowy.

Do zakazanych ćwiczeń w ciąży należą również:

  • Ćwiczenia, które angażują mięśnie brzucha, nie tylko brzuszki, ale również np. unoszenie nóg;
  • Ćwiczenia w pozycji leżącej, zarówno te na brzuchu, jak i te na plecach;
  • Ćwiczenia powodujące gwałtowne ruchy rąk, podskoki i wszystko co wpływa na przyspieszone bicie naszego serca, przyspieszony oddech czy podniesione ciśnienie;
  • Ćwiczenia w podporze typu: plank (deska) czy pompki.
  • A także wszystkie inne, które mogą przyczynić się do upadku czy nieszczęśliwego wypadku np.: jazda na nartach, na łyżwach, na rowerze czy nurkowanie.

W trzecim trymestrze do ćwiczeń zakazanych dochodzą wszystkie ćwiczenia z obciążeniem, a także głębokie przysiady.

 

Zanim zdecydujesz się na kontynuację aktywności fizycznej w trakcie ciąży najpierw skonsultuj swój pomysł ze swoim lekarzem. A gdy on nie będzie widział żadnych przeciwskazań to umów się z jednym z naszych trenerów personalnych na trening. To on ułoży idealny plan treningowy, który będzie opierał się na przygotowaniu Twojego ciała do porodu, wzmocnieniu mięśni miednicy i odciążeniu mięśni pleców czy korekcji postawy. W końcu ciąża to nie choroba, a początek nowego, ciekawszego życia. Przygotuj się do niego z głową!