Panel Klienta
Postanowienia noworoczne, czyli wszystko to, co powinieneś wiedzieć, aby odnieść sportowy sukces w 2021 roku

Postanowienia noworoczne, czyli wszystko to, co powinieneś wiedzieć, aby odnieść sportowy sukces w 2021 roku

02.01.2021 | Motywacja

Pewnie nie raz spisywaliście listę noworocznych postanowień. Zapewne świetnie są wam znane hasła takie jak: „schudnę 10 kilogramów”, „zacznę biegać”, „zapiszę się na siłownię”.

A wiecie, że naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu w Scranton w Pensylwanii przeprowadzili badania, z których jasno wynikało, że jedynie 8% ludzi realizuje swoje postanowienia noworoczne. To znaczy, że aż 92 osoby na 100 badanych już na starcie są skazane na porażkę i porzucenie swoich postanowień w pierwszej dekadzie nowego roku.

Co zatem zrobić, aby postanowienia stały się faktem? Co należy zapisać na kartce, tak abyśmy byli w stanie to zrealizować? Jak to osiągnąć?

 

#1

Spisując swoje postanowienia noworoczne możecie użyć techniki SMART. Dzięki tej metodzie zwiększamy nasze szanse na ich realizację. Spisując nasze noworoczne postanowienia/cele musimy skupić się na 5 zasadach, to znaczy, że nasz cel powinien być:

 

S jak Sprecyzowany

M jak Mierzalny

A jak Atrakcyjny

R jak Realistyczny

T jak Terminowy.

 

Przede wszystkim dokładnie sprecyzujcie swoje noworoczne cele. Zamiast pisać „schudnę”, zapiszcie na kartce „zrzucę 5 kilogramów do 30 maja 2021 roku”. Dzięki temu nasze postanowienie jest precyzyjnie zapisane, mierzalne, atrakcyjne, terminowe i co najważniejsze- realistyczne.

 

#2

Ważne są też małe kroki, a nie spektakularne efekty już w pierwszym tygodniu nowego roku. Tak więc zamiast pokusić się o uczestnictwo w maratonie warszawskim, może warto najpierw zacząć od jednego kilometra więcej w każdym kolejnym tygodniu naszego biegania.

 

Pamiętajcie, że prawdziwa zmiana naszych nawyków i zachowań, opierająca się na wyznaczaniu celów, zachodzi w czasie i stopniowo zmienia się w działanie. Zbyt szybka zmiana zbyt wielu rzeczy w naszym życiu zrujnuje jedynie nasze dobre intencje. A to z kolei doprowadzi do porzucenia naszych postanowień noworocznych zanim jeszcze ten rok dobrze się rozkręci.

 

#3

Nasza rada- jeśli chcesz dotrzymać postanowień noworocznych to skoncentruj się na procesie, a nie na wynikach! Łatwiej kontrolować częstotliwość naszych wizyt na siłowni oraz ilość wysiłku jaką wkładamy w treningi niż to, ile kilogramów zrzucimy po każdym tygodniu. Niestety tego nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć. Jeśli skupimy się jedynie na celu końcowym to niestety zwiększamy prawdopodobieństwo tego, że zasilimy szeregi 92% osób, które porzucają swoje postanowienia noworoczne czując się przytłoczonym brakiem wyników i efektów.

 

#4

Należy również pamiętać o zdrowych nawykach. Badania wykazują, że wyrobienie nowego nawyku może zająć nam od dwóch do ośmiu miesięcy, a nie wbrew powszechnemu przekonaniu - 21 dni. Dlatego dzięki systematyczności i cierpliwości już po 66 dniach jesteśmy w stanie wypracować nowe nawyki, dzięki którym łatwiej osiągniemy nasze cele i zrealizujemy nasze postanowienia noworoczne, nie tylko z tego roku, ale i z poprzednich lat, gdy nie wystarczyło nam tej motywacji.

 

#5

Bardzo ważnym elementem dotrzymania naszych postanowień noworocznych jest wsparcie. Dzięki naszej grupie wsparcia nie stracimy woli walki, a tym samym wyrobimy w sobie nowe nawyki i sprawimy, że nasze postanowienia noworoczne zostaną z nami na długie lata. Dlatego warto znaleźć osobę, z którą będziecie ćwiczyć. Dobrym pomysłem jest współpraca z trenerem indywidualnym, który będzie was motywował, dopingował, a co najważniejsze- kontrolował naszą drogę do lepszej sylwetki i poprawy zdrowia.

 

#6

Zdrowa dieta i zdrowe nawyki żywieniowe też powinny znaleźć się na twojej liście noworocznych postanowień. Jeśli nie wiesz, jak zacząć to udaj się do dietetyka, który pokaże Ci co powinieneś zmienić w swojej codziennej diecie, jak powinny wyglądać posiłki, co wyeliminować a co wprowadzić do codziennego menu, tak, aby już niebawem cieszyć się nie tylko mniejszym rozmiarem spodni, ale przede wszystkim lepszym samopoczuciem oraz większą energią.

 

Postanowień noworocznych może być tak wiele jak wielka jest twoja wyobraźnia. Pamiętaj jednak o naszych radach. Im lepiej sprecyzujesz swoje cele, tym łatwiej zdołasz je osiągnąć.

I bądź cierpliwy, bo na wszystko potrzeba jest czasu, minimum 66 dni.

 

Szczęśliwego Nowego Roku i powodzenia w realizacji wszystkich Twoich postanowień noworocznych!!!