Panel Klienta
Zdrowa utrata wagi cz.2: Efekt jo-jo i jak go powstrzymać?

Zdrowa utrata wagi cz.2: Efekt jo-jo i jak go powstrzymać?

20.11.2020 | Dieta

Bo liczy się właściwe podejście do tematu odchudzania. Nie można kończyć jednej diety i zaczynać kolejnej, po czym wracać do wcześniejszych nawyków żywieniowych i liczyć na to, że waga się utrzyma. Z takim podejściem możecie mieć pewność, że zaraz po utracie wagi, szybko ją nadrobicie, a waga zacznie wskazywać większe wartości niż te przed odchudzaniem. Tak właśnie działa efekt jo-jo. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, dzięki którym schudniesz w zdrowy sposób i zapobiegniesz efektowi jo-jo:

Nie tylko dietą człowiek żyje

Dla wielu osób dieta kojarzy się z tymczasowym, restrykcyjnym spożywaniem posiłków, w określonych godzinach i o określonym składzie, unikaniem cukru, soli, tłuszczów. Cały czas myślimy sobie, że jeszcze tylko dwa tygodnie, dziesięć dni, tydzień, jeden dzień i w końcu się najemy. Ale nie o to chodzi. Naszym celem nie powinno być schudnięcie samo w sobie, ale rozpoczęcie zdrowego trybu życia i zmiana nawyków żywieniowych. Na dłuższą metę tylko takie podejście zadziała i spowoduje utratę naszej wagi bez efektu jo-jo.

Zacznij od nowych nawyków

Przede wszystkim przyjrzyjcie się swoim codziennym nawykom, a najlepiej spisujcie je. Wtedy zobaczycie, jak wygląda wasza dzienna rutyna, jakie macie przyzwyczajenia. Zrozumiecie z czego musicie zrezygnować, a z czego nie. Jeśli do tej pory prowadziliście jedynie siedzący tryb życia- w pracy na siedząco przez osiem godzin, później podróż w samochodzie, a na koniec dnia kanapa, to może warto zmienić te nawyki i zacząć się ruszać, na przykład pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Jeśli zajadamy stres lub zapominamy o jedzeniu i na koniec dnia najadamy się za wszystkie czasy to też nie dziwmy się, że zaraz po skończeniu diety pojawiają się nasze stare przyzwyczajenia, a wraz z nimi efekt jo-jo. Nasze ciało jest wynikiem tego, co wielokrotnie robimy, co tak dobrze znamy.

Nie jedz mniej, jedz lepiej!

Czyli nie ilość, a jakość. Nawet w kwestii naszego żywienia ta zasada się sprawdza. Nie warto zmniejszać posiłków, ale zacząć mądrze je komponować. Jeśli jednak chcesz schudnąć i utrzymać tę wagę na niskim poziomie, będziesz musiał zaakceptować fakt, że nie będziesz mógł pozwolić sobie na pewne rzeczy. Nie oznacza to, że nigdy więcej w życiu nie będziesz mógł sięgnąć po swoje ulubione produkty. Uspakajamy- w małych ilościach wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że nie masz tendencji do przejadania się. Najważniejsze, aby zastąpić wszystkie słodkie napoje- wodą, a przetworzone produkty, tłuste i słone tymi o dużej zawartości błonnika, witamin, minerałów i składników odżywczych, które ułatwiają odchudzanie.

Ruch to zdrowie

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy należy zacząć od zmiany nawyków. W czasach prowadzenia siedzącego trybu życia, spędzania dziennie wielu godzin przed komputerem, a po powrocie do domu- przed telewizorem sprawiamy, że nie tylko nasze ciało na tym cierpi, ale również jakość snu. A wiadomą sprawą jest to, że mała aktywność fizyczna i zły sen są przyczynami otyłości. Rusz się! Zacznij ćwiczyć, biegać, spacerować i ogranicz godziny spędzane przed ekranem telewizorów, laptopów czy tabletów, a od razu zobaczycie jak to pozytywnie wpłynie na wasze życie.

Zmień swój sposób myślenia

Nie daj się zaszufladkować. Przestań się porównywać z innymi. Nie zawsze to co widzimy w social media to rzeczywistość. Często jest to jedynie czyjś wyimaginowany świat. Przestań dążyć do idealnej sylwetki, bo taka po prostu nie istnieje. I nigdy nie przedkładaj wyglądu nad zdrowie. Nie warto być na diecie całe życie, bo pod koniec tego życia zobaczysz jak wiele cię ominęło w walce o coś co tak naprawdę nie ma znaczenia. Dbaj o zdrowie, zmień nawyki żywieniowe, a przede wszystkim ruszaj się, trenuj. Dzięki temu, a nie jakimś dietom-cud osiągniesz wymarzoną sylwetkę, zadbasz o zdrowie i co najważniejsze - unikniesz efektu jo-jo ciesząc się swoją figurą przez długi czas, a nie tylko od sezonu plażowego do sezonu plażowego. I pamiętaj - zawsze wybieraj zdrowie, a nie wagę.

Zły wybór strategii żywieniowej może przyczynić się do pojawienia się efektu jo-jo zaraz po tym jak zakończycie dietę. Dlatego zastosuj strategię małych kroków. Wyznaczaj sobie drobne cele, które będziesz realizował i wprowadzał do swojego życia jako nowe nawyki. Daj sobie czas, bo nic co ma trwać długoterminowo nie zadzieje się od razu. Pamiętaj, że to nie sprint, a maraton, do którego musisz się solidnie przygotować. I tylko dzięki takiemu podejściu stracisz na wadze, zachowasz zdrowie fizyczne i psychiczne oraz przerwiesz ten niekończący się cykl efektu jo-jo.