Panel Klienta
Zdrowa utrata wagi cz.1: Efekt jo-jo i jego skutki uboczne

Zdrowa utrata wagi cz.1: Efekt jo-jo i jego skutki uboczne

18.11.2020 | Dieta

Problemem, z którym boryka się wiele osób na diecie, jest tzw. efekt jo-jo. Jest to sytuacja, w której osoba odchudzająca się ma problem z utrzymaniem docelowej wagi. Najpierw tracimy na wadze, a następnie w szybkim tempie tyjemy. A proces ten powtarzamy wielokrotnie. Niestety może to mieć negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i właściwe funkcjonowanie naszego organizmu, ale również wpływa to negatywnie na naszą psychikę. Jesteśmy zdemotywowani i źli, że cały trud i wysiłek, który włożyliśmy w odchudzanie właśnie legł w gruzach. Ekstremalne diety lub długotrwałe ograniczenie kalorii mogą mieć wiele szkodliwych skutków ubocznych dla zdrowia i samopoczucia. Niektóre z tych efektów to:

Stres fizyczny

Utratę wagi nasz organizm odczytuje jako formę walki o przetrwanie, dlatego nie warto korzystać z drastycznych diet, które obiecują efekty po miesiącu ich stosowania. Takie podejście na pewno utrudni nam utratę wagi i spotęguje tylko efekt jo-jo.

Inną wadą stresu dietetycznego jest to, że ma on negatywny wpływ na sen, co może radykalnie zmniejszyć siłę woli, a także spowodować przejadanie się.

Utrata mięśni

Podczas każdej drastycznej diety w pierwszej kolejności tracimy płyny, a zaraz po nich mięśnie, zamiast tkanki tłuszczowej, z którą tak bardzo walczymy.

Kiedy nasza masa mięśniowa drastycznie spada, nasz organizm dostosowuje się i spowalnia metabolizm oszczędzając energię i odkładając swoje zapasy tłuszczu na później.

Głód

Leptyna to hormon, który kontroluje nasz poziom głodu, sygnalizując jednocześnie mózgowi, że dostępna jest wystarczająca ilość energii. Kiedy przechodzimy na dietę poziom leptyny spada, zwiększając tym samym nasz apetyt i głód.

Stres psychiczny

Efekt jo-jo może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, a w konsekwencji doprowadzić do punktu, w którym stracimy radość z jedzenia kontrolując cały czas ilość spożywanych kalorii i skład tego co jemy. Nie ma w tym oczywiście nic złego, pod warunkiem, że jest to zdrowy układ i nadal mamy nad tym kontrolę.

Szkodliwość dla zdrowia

Nikt nie mówi, że utrata masy ciała jest szkodliwa dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie. Jeśli zrobimy to mądrze możemy spodziewać się samych pozytywnych efektów, takich jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia np.: nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów. Utrata wagi wpłynie również na nasz wygląd, a co się z tym wiąże- na nasze dobre samopoczucie. Pamiętajmy jednak, aby odchudzać się pod okiem specjalistów- dietetyków i trenerów personalnych, tak, aby utrata masy ciała była długofalowym procesem, a nie miesięczną, ekstremalną redukcją. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie uniknąć efektu jo-jo, a co za tym idzie- wielu przewlekłych chorób, które mogą pojawić się wraz z nim.