Panel Klienta
Kilka wskazówek jak po ciąży wrócić na trening

Kilka wskazówek jak po ciąży wrócić na trening

26.02.2021 | Trening

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. A powrót po niej do formy niekiedy wiąże się z dużymi pokładami cierpliwości i z czasem, który niezbędny jest, aby znowu wejść w treningowy rytm. Nie można również zapominać o tym, że ciąża i poród są bardzo obciążające dla zdrowia kobiety, dla jej stawów, kręgosłupa, mięśni. W końcu przez 9 miesięcy nasze ciało zmieniało się nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz.

Ból, zanik mięśni oraz deficyt snu to tylko nieliczne z czynników, z jakimi będziesz się zmagać. Niektóre kobiety mają również problem z nietrzymaniem moczu, co może powodować ich lęk przed wysiłkiem fizycznym i powrotem do klubu fitness. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać, bo skoro dałyście życie drugiemu człowiekowi i pokonałyście ogromny ból z tym związany, to żadne inne przeszkody, aby zawalczyć o swoje ciało nie powinny wam już stać na drodze. A z naszymi radami pójdzie jeszcze łatwiej.

  • Po pierwsze- dajcie sobie czas.

Nie spiesz się z niczym i słuchaj swojego ciała. Musisz poczekać z wizytami na siłowni do chwili, w której ustąpi u ciebie krwawienie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie wróć na siłownię dopiero wtedy, gdy twój lekarz powie ci, że to już czas. Na początku postaw na spacery z wózkiem i zwiększaj dystans z każdym dniem. Takie przygotowanie pomoże ci wrócić do twojej sportowej rutyny sprzed ciąży.

  • Pracuj nad mięśniami kegla.

Pamiętaj, że po ciąży i porodzie twoje dno miednicy jest słabe, a intensywne ćwiczenia, brzuszki czy pilates mogą jedynie spowolnić gojenie, a w najgorszym przypadku wypadnięcie narządów.

  • Uważaj na stawy.

W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza hormon zwany relaksyną. Hormon ten odpowiada za rozluźnienie ścięgien i więzadeł, dzięki czemu macica może się rozrastać przez kolejne miesiące ciąży. Relaksyna powoduje również problemy z dopasowaniem obuwia, ponieważ hormon ten działa na układ kostno-stawowy. Kobiety w ciąże są narażone na ryzyko zwichnięć i innych mikrourazów. Relaksyna może pozostawać w organizmie kobiety nawet do 6 miesięcy po porodzie. Dlatego w tym czasie zachowaj ostrożność, zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń i ciężkich treningów.

  • Zmień swoje przyzwyczajenia.

Jeśli przed ciążą byłaś wielką fanką crossfit lub tabaty, a trening siłowy nie sprawiał ci problemu, to po ciąży warto odpuścić tego typu zajęcia i postawić na spokojne cardio lub pływanie. Powoli odzyskuj swoją dawną sprawność, a gdy poczujesz się wystarczająco silna, a twój lekarz nie będzie miał nic przeciwko temu, wrócisz na swoje ulubione zajęcia.

 

Pamiętaj, że różne okresy w naszym życiu rządzą się rożnymi prawami. Czasami po prostu trzeba odpuścić. Przygotuj się spokojnie i rozważnie do powrotu na siłownię i pamiętaj, że na wszystko potrzebny jest czas. Bądź cierpliwa!