Panel Klienta
Jak po dłuższej przerwie wrócić na siłownię?

Jak po dłuższej przerwie wrócić na siłownię?

18.01.2021 | Trening

Lockdown dla wszystkich był niełatwym egzaminem. Jak pozostać w domu i nie zwariować? Pamiętam wizytę w jednym ze sklepów sportowych i puste pułki w miejscu, gdzie jeszcze niedawno wisiały skakanki, gumy, leżały hantle czy inne przyrządy do ćwiczeń w domu. Pozamykane siłownie i kluby fitness zmusiły nas do wzięcia spraw we własne ręce.

Jak zatem wrócić po takiej długiej przerwie na siłownię, na zajęcia fitness i sprawić, aby systematyczne ćwiczenia stały się naszą rutyną? A może dopiero teraz postanowiłeś zacząć swoją przygodę z klubem fitness? grafik

Zanim podamy Ci kilka wskazówek co zrobić, aby szczęśliwie ukończyć trening i zacząć realizować swoje cele, zastanów się co tak naprawdę lubisz robić? A czego nie lubisz? Co chcesz osiągnąć? Znam wiele osób, dla których chodzenie w miejscu po bieżni mija się z celem. Inni z kolei lubią mieć z góry ustalony plan treningowy i kurczowo trzymają się tego przechodząc z maszyny na maszynę i wykonując po kilka serii tych samych ćwiczeń.

I gdy już zdecydujesz jaka forma zajęć jest dla ciebie najodpowiedniejsza, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci bezpiecznie wrócić na salę ćwiczeń.

Wskazówka numer 1!

Pamiętaj, że rozgrzewka przed i rozciąganie po są bardzo ważnym elementem każdego treningu, bez względu na to czy wykonujemy go na sali fitness, na bieżni czy w domu. Poświęcenie czasu na odpowiednie rozgrzanie ciała przed intensywnym treningiem i ochłodzenie go tuż po nim jest obowiązkowe, tym bardziej, gdy wracasz na siłownię po dłuższej przerwie albo zaczynasz swoją przygodę ze sportem. Odpowiednia rozgrzewka spowoduje przepływ krwi i tlenu do stawów, mięśni i więzadeł, których będziesz najczęściej używać podczas treningu. Jest to niezbędne, aby jak najlepiej wykorzystać trening i zapobiec jakimkolwiek kontuzjom.

Podczas rozgrzewki powinniśmy skoncentrować się najbardziej na tych częściach ciała, których zamierzamy używać najczęściej podczas treningu. Jeśli mamy zamiar skupić się na ramionach i plecach, warto rozgrzać właśnie te stawy. Jeśli trening dedykujemy nogom to warto rozgrzać dolne partie naszego ciała.

Bardzo ważne są również ruchy obrotowe wszystkich stawów, bez względu na to czy będziemy ich używać podczas treningu czy też nie. Dzięki takiej rozgrzewce wprowadzimy do naszych stawów maź stawową, która pozwoli na lepszą mobilność naszego ciała.

Z kolei ochłodzenie naszego ciała po treningu wsparte rozciąganiem lub jogą unormuje nasz oddech i tętno, a także zapobiegnie możliwości wystąpienia kontuzji, złagodzi ból mięśni.

Bądź dla siebie łaskawy!

Nie od razu Rzym zbudowano. Na wszystko potrzeba czasu i ogromnych pokładów cierpliwości. Nie łudźmy się, że po tygodniu ćwiczeń uzyskamy idealną sylwetkę. Trening to nie magiczna tabletka, po zażyciu której zamienimy się w człowieka o idealnych kształtach. Z resztą czym są te idealne kształty? Każdemu z nas zależy na innych rezultatach. Jedni chcą schudnąć, inni zbudować sobie mięśnie, jeszcze inni zadbać o zdrowie i o kondycję. W każdym z tych przypadków ważny jest czas, pamiętając o zasadzie, że fitness to maraton, a nie sprint. Dlatego jeśli wracasz po dłuższej przerwie na salę treningowa lub po raz pierwszy próbujesz swoich sił w fitness klubie to pamiętaj, aby słuchać swojego ciała i nie przetrenować się pierwszego dnia. Pamiętaj o odpoczywaniu, o oddychaniu. Na początku warto skupić się na poprawności wykonywanych ćwiczeń niż na dużej ilości ich powtórzeń. Wykonujmy ćwiczenia wolniej, a treningi skróćmy o 15-30 minut i stopniowo wydłużajmy je, tak aby ciało nie doznało szoku. Pamiętajcie, że po kilkumiesięcznym lockdownie ciężko wrócić do dnia, w którym zamknięto fitness kluby, siłownie i wszystkie miejsca, w których mogliśmy uprawiać sport. A jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z uroków siłowni to tym bardziej nie przetrenowuj swojego ciało w pierwszym tygodniu posiadania karnetu. Bo skończy się to zabójczymi zakwasami, ogólna niechęcią i demotywacją, a karnet szybko wyląduje na dnia szuflady z napisem: „Nie otwieraj”.

Właściwie wykonane ćwiczenia to połowa sukcesu.

Pamiętaj, że i w tym wypadku jakość wykonywanych ćwiczeń jest ważniejsza od ich ilości. Trenerzy personalni uważają, że na początek bezpieczniejsze będą ćwiczenia z masą ciała niż z obciążeniem, a jeśli już ćwiczymy z obciążeniem- to lepiej z mniejszym wykonać więcej powtórzeń niż z większym- mniej. Warto też ćwiczyć kilka grup mięsi zamiast skupiać się na przykład tylko na bicepsie. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Pandemia nie tylko zamknęła nas w domach na kilka miesięcy, ale również sprawiła, że te domy dawno nie były tak czyste, a szafy, szuflady i inne zakamarki nie były tak uporządkowane. Dlatego zasadę tę warto też przenieść do fitness klubów i dbać o higienę dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Pamiętaj zatem o dokładnym wytarciu sprzętu, z którego korzystałeś podczas treningu. Starajmy się zachować bezpieczną odległość, jeśli to tylko możliwe. My jako klub zapewnimy Wam bezpieczny trening, komfort podczas zajęć, utrzymanie czystości nie tylko na sali ćwiczeń, ale również w przebieralniach, pod prysznicami czy w toaletach. To zawsze było naszym priorytetem i przywiązywaliśmy do tego ogromną wagę i tego nie zmieni nawet pandemia.

Poproś o pomoc eksperta

Skorzystanie z pomocy trenera personalnego nie jest fanaberią, a jedyną właściwą drogą do rozpoczęcia przygody ze sportem. Tak jak korzystamy z pomocy trenera od tenisa, piłki nożnej czy jazdy konno, tak samo powinniśmy pomyśleć nad współpracą z trenerem personalnym (tu podlinkować do tekstu o trenerze personalnym). Pomoże on nam odnaleźć się w świecie skomplikowanych maszyn, hantli o różnym obciążeniu i innych przyrządów, których zastosowania nie znamy. Będziecie potrzebować motywacji, a nie ma na siłowni nikogo lepiej zmotywowanego od naszych trenerów personalnych, którym tak jak Tobie będzie zależało na osiągnięciu zamierzonych celów. artisteam

Jeśli dzięki tym kilku wskazówkom jesteś już gotowy do powrotu na siłownię lub rozpoczęcia swojej przygody ze sportem- zapraszamy. Dołącz do nas już dziś!