Panel Klienta
Dlaczego muzyka jest tak ważna podczas treningu?

Dlaczego muzyka jest tak ważna podczas treningu?

11.01.2021 | Trening

Muzyka jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Towarzyszy nam podczas wielu sytuacji, czy tych smutnych czy szczęśliwych. Każdy z nas ma swoje ulubione piosenki, zna ich tekst i śpiewa, gdy nikt nie widzi. Często dana piosenka kojarzy nam się z konkretnym wydarzeniem w naszym życiu. Często też tworzymy własne playlisty, na przykład do jazdy na rowerze czy do biegania, bo dzięki temu czas nam szybciej i milej mija. Dlaczego zatem muzyka ma tak pozytywny wpływ na nasze treningi?

Oto kilka powodów:

  • Sprawia, że treningi stają się przyjemniejsze

Treningi bywają nudne. Gdy robimy coś w totalnej ciszy, powtarzając dane ćwiczenie do znudzenia. Czy może być coś gorszego od tego? Przecież nie po to uprawiamy sport, żeby wszystko robić z zegarkiem w ręku i odliczać czas do chwili, gdy znowu położymy się na kanapie i będziemy przerzucać kanały w telewizorze.

A teraz załóż buty do treningu, włącz muzykę i ćwicz. Nie uwierzysz, jak zmieni się twoje podejście do treningu. Od razu poczujesz motywację do ćwiczeń.

  • Dzięki muzyce wpadniesz we właściwy rytm

Sam wiesz, że podczas treningu liczy się liczenie, miarowe oddychanie i wykonywanie ćwiczeń w określonym rytmie. A ten rytm może dać ci muzyka, która będzie stanowić dobre tło dla twojego treningu. Dzięki niej skupisz się na piosenkach, a nie na żmudnym liczeniu powtórzeń. Zobaczysz, że trening minie w mgnieniu oka.

  • Ćwiczenia staną się twoją rozrywką

Gdy zaczynasz swój trening wśród innych trenujących, którym mógłbyś pozazdrościć rzeźby, techniki czy ogólnego wyglądu, od razu kurczysz się w sobie i zastanawiasz się co ty tutaj robisz? A przecież siłownia jest dla każdego. Dlatego mając w uszach słuchawki ze swoją ulubioną playlistą możesz odciąć się od myśli o innych trenujących i skupić się na swoim treningu. Przestaniesz czuć się obserwowany, a także nie będziesz porównywał siebie do innych. To będzie tylko i wyłącznie twój czas i stu procentowe skupienie na własnej drodze do perfekcji.

  • Muzyka wpłynie na długość twojego treningu

Każdy trening to przesuwanie naszych granic. A gdy już czujemy, że ćwiczymy resztkami sił, pot zalewa nasze ciało, brakuje nam oddechu, a mięśnie bolą niemiłosiernie, wtedy warto włączyć szybką i mocna piosenkę i dokończyć trening. Dobrym sposobem zwiększania intensywności treningów jest tworzenie tygodniowych/miesięcznych playlist, a z każdym kolejnym tygodniem/miesiącem zwiększać listę np. o jedną dodatkową piosenkę. Dzięki temu nawet nie odczujemy, kiedy trening się skończy, a my będziemy cieszyć się lepszą sylwetką. Na rozciąganie wybieraj już bardziej relaksującą i spokojną muzykę. To czas wycieszenia po intensywnym treningu.