Panel Klienta
Co to jest LISS?

Co to jest LISS?

15.10.2021 | Trening

Low Intensity Steady State to metoda treningu/ćwiczeń, której głównym celem jest utrzymanie tętna na wygodnym, możliwym do utrzymania poziomie oraz praca przez dłuższy czas.

Jakie są zalety LISS?

Trening o mniejszej intensywności pozwala nam zbudować sprawność fizyczną na podstawowym poziomie. Zalecane jest zacząć od tego rodzaju ćwiczeń, zanim zaczniemy ćwiczenia o wysokiej intensywności. Trening LISS jest znacznie bezpieczniejszy i uczy nas prawidłowego oddychania oraz kontrolowania oddychania, a także wzmacnia serce i poprawia ogólną sprawność fizyczną. Dodatkowo pozytywnie wpływa na osoby nadmiernie stresujące się.

Różnica pomiędzy treningiem LISS a HIIT

HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności jest krótki. Trwa on zazwyczaj od 15 do 20 minut. Z kolei LISS, czyli stan równowagi o niskiej intensywności trwa dłużej, od 30 do 60 minut.

Istnieją 3 główne różnice pomiędzy LISS i HIIT:

  1. Intensywność czynności

Trening LISS został zaprojektowany tak, aby utrzymywać twoje tętno na stałym poziomie, ale nadal móc przekraczać twoje granice. Jeśli monitorujesz swoje tętno podczas treningu to powinno być ono na poziomie około 60-70% twojego maksymalnego tętna. Jeśli tego nie robisz wystarczy obserwować swój oddech- jest on przyspieszony, ale nie masz jeszcze zadyszki. Z kolei trening HIIT ma za zadanie popchnąć cię do twojej górnej granicy zmęczenia. Jest to nic innego jak wykonanie jak największej liczby powtórzeń każdego ćwiczenia przy maksymalnym wysiłku. Powinno to powodować u ciebie duże pocenie i przyspieszenie tętna do poziomu 70-90% twojego maksymalnego tętna.

  1. Czas trwania

Najlepszym porównaniem tych dwóch treningów byłoby porównanie ich do maratonu i sprintu. LISS jest w tym przypadku maratonem, podczas którego musisz utrzymać stałe tempo przez dłuższy czas. Z kolei HIIT wygląda jak sprint, który trwa do 30 minut.

  1. Spalone kalorie

Badania wykazały, że podczas treningu HIIT spalamy więcej kalorii, pomimo tego, że jest zdecydowanie krótszy niż trening LISS. Najlepiej jest to widoczne, jeśli porównamy 60-minutowy bieg w stanie stacjonarnym z 30-minutowym treningiem HIIT. Podczas 60- minutowego biegu jesteśmy w stanie spalić 500 kalorii, a gdy zejdziemy z bieżni spalanie się kończy. Z kolei podczas 30-minutowego treningu HIIT jesteśmy w stanie spalić około 200 kalorii. Ale to nie wszystko. Przez kolejne 10-12 godzin nadal spalamy kalorie z prędkością 50 kalorii na godzinę, co daje nam wynik około 700-800 kalorii po jednym treningu HIIT.

 

Trening HIIT nie jest dla każdego. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze sportem i po raz pierwszy odwiedziłeś fitness club to warto zacząć od treningu LISS, przygotowując w ten sposób organizm do bardziej intensywnych treningów. Trening LISS jest bezpieczny, ponieważ nie obciąża tak stawów i kolan jak inne treningi, a przez to zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji. Dodatkowo treningi LISS są mniej wyczerpujące nie tylko dla naszego ciała, ale i psychiki. Nie zawsze jesteśmy w stanie ćwiczyć na najwyższych obrotach.

Trening LISS można zastosować w kubie fitness, a także na świeżym powietrzu- podczas marszu, biegania czy jazdy na rowerze. Na siłowni możemy skorzystać z bieżni, orbitreka czy wioseł, które zazwyczaj mierzą poziom naszego tętna. Dzięki temu możemy je kontrolować i ćwiczyć zgodnie z wytycznymi treningów LISS. Najważniejsze, aby wszystko robić z głową i słuchać naszego organizmu, bez względu na to czy jest to trening LISS czy HIIT.