Panel Klienta
7 rodzajów motywacji, które umożliwiają realizację marzeń

7 rodzajów motywacji, które umożliwiają realizację marzeń

08.01.2022 | Motywacja

Motywacja jest kluczem do wszystkiego. I zanim zaczniemy spełniać nasze marzenia i odnosić sukcesy musimy uświadomić sobie czym jest tak naprawdę motywacja i poznać jej rodzaje.

Istnieją dwa główne typy motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna.

1. Motywacja wewnętrzna

Jest to rodzaj motywacji, w której motywowani jesteśmy wewnętrznymi pragnieniami. Pojawia się, gdy na przykład chcemy schudnąć, aby poprawić swoją sylwetkę, stan zdrowia i samopoczucie.

2. Motywacja zewnętrzna

Pojawia się wtedy, gdy jesteśmy motywowani zewnętrznymi pragnieniami. Na przykład, gdy poprawy naszej sylwetki lub stanu zdrowia oczekuje nasz partner czy lekarz, motywując nas i nagradzając lub chwaląc nas za nasze osiągnięcia na tym polu.

 

Wszystkie rodzaje motywacje będą należeć do jednej z dwóch powyższych kategorii. Poniżej znajdziecie drobne rodzaje motywacji, które mogą wywrzeć ogromny wpływ na waszą przyszłość.

3. Motywacja oparta na nagrodach

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj motywacji oparty jest na systemie nagród. Jeśli wiemy, że otrzymamy nagrodę za osiągnięcie wyznaczonego celu, wtedy nasza motywacja wzrasta. Jesteśmy bardziej zdeterminowani. Zasada jest prosta- im lepsza nagroda, tym motywacja będzie silniejsza!

4. Motywacja oparta na strachu

Pomimo tego, że słowo „strach” budzi w nas negatywne odczucia, to motywacja oparta na strachu już tak negatywna nie jest. W końcu chodzi o to, żeby być na tyle zmotywowanym, aby zrealizować zamierzone cele. A co lepiej motywuje niż strach przed porażką lub rozczarowaniem innych.

5. Motywacja oparta na osiągnięciach

Dla niektórych z nas stanowiska, tytuły czy ważne role w pracy lub w innych dziedzinach naszego życia są bardzo istotne. Ci, którzy są stale motywowani do osiągania tych stanowisk czy tytułów zazwyczaj mają do czynienia z motywacją opartą na osiągnięciach.

6. Motywacja oparta na władzy

Napędzani motywacją opartą na władzy są ci, którzy szczęście odnajdują w stawaniu się potężniejszymi, poszukujący większej kontroli na przykład na stanowisku w pracy.

7. Motywacja kompetencji

Jeśli jednym z twoich celów jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i talentów, nauka, aby coraz lepiej wykonywać swoją pracę, to motywacją, której Ty potrzebujesz jest motywacja kompetencji. Jest to szczególnie pomocne, gdy szukamy sposobów na pokonywanie przeszkód, które napotykamy w różnych dziedzinach życia.

 

Motywacja jest absolutnie niezbędna, aby osiągnąć wyznaczone cele i realizować swoje marzenia. Wystarczy, że określisz rodzaj motywacji, która Ci w tym pomoże, a nic już nie będzie stać Ci na przeszkodzie. Do dzieła!