Panel Klienta
8 sposóbów na odstresowanie się po ciężkim dniu

8 sposóbów na odstresowanie się po ciężkim dniu

04.10.2021 | Lifestyle

Pewnie nie raz zdarzył ci się super stresujący dzień, a gdy wróciłeś do domu to zamiast odpocząć, ty nadal analizowałeś jego przebieg, godzina po godzinie. Oto nasze metody na odstresowanie się:

1. Posłuchaj muzyki

Badania naukowe pokazują, że słuchanie muzyki spowalnia nasze tętno i obniża ciśnienie krwi. Muzyka działa na nasz organizm odprężająco, dlatego po stresującym dniu połóż się na kanapie i włącz płytę ze swoją ulubioną muzyką. Zamknij oczy i słuchaj.

2. Naucz się nic nie robić

Bardzo ważną życiową umiejętnością jest nic nierobienie. Dla wielu z was wyda się to dziwne, a dla innych wręcz niemożliwe. Bo jak można siedzieć i nic nie robić. Otóż można i jest to zajęcie, które niebywale relaksuje nasze ciało i nasz umysł. Usiądź wygodnie na kanapie, odpręż się, nie zerkaj na zegarek co kilka minut i nie myśl o tym, co jeszcze musisz zrobić.

3.Przestań patrzeć na zegarek

Ciągłe patrzenie na zegarek napędza w nas uczucie frustracji. Czujemy, że czegoś nie zdążymy zrobić albo że mało nam zostało czasu. Sami na sobie wywieramy presję niedotrzymania terminów. Spróbuj ograniczyć nawyk spoglądania na zegarek. Dobrym pomysłem jest zastosowanie techniki Pomodoro, czyli najprostszej metody zarządzania czasem. Jeśli masz problem związany z produktywnością, organizacją pracy czy z zarządzaniem sobą w czasie to ta technika jest stworzona dla ciebie. Twórcą tej techniki jest Włoch- Francesco Cirillo, a nie od dziś wiadomo, że to właśnie Włosi cenią sobie najbardziej życie według zasady „la dolce vita”. Co jest potrzebne do tego? Kartka papieru i długopis lub notatnik w telefonie oraz czasomierz kuchenny (minutnik używany podczas gotowania). Spisz rano wszystkie zadania do wykonania i posortuj je według ważności. Następnie ustaw minutnik na 25 minut, podczas których skup całą swoją uwagę na wykonanie jednego zadania w całości lub w części. Ważne jest, aby nic ani nikt nie rozpraszał twojej uwagi. Po wykonaniu zadania, skreśl je z listy. Po każdych 25-minutowych seriach wytężonej pracy, rób sobie 5-minutowe przerwy. Nie opuszczaj tego, nawet jeśli to jest zbędne lub trudne do zrealizowania. Jest to ważny element metody Pomodoro. Odejdź od biurka, porozciągaj się, popatrz przez okno. Po zakończeniu czwartego Pomodoro, zrób sobie dłuższą przerwę- 20-30 minutową. Napij się kawy, zadzwoń do kogoś, sprawdź pocztę lub po prostu nic nie rób. Dzięki metodzie Pomodoro pozbędziesz się frustracji, że nie wyrabiasz się z życiem na czas, a także ograniczysz spoglądanie co pięć minut na zegarek.

4. Naucz się kontrolować swój oddech

Nie od dziś wiadomo, że joga, tai-chi czy medytacje, dzięki magicznej mocy kontrolowania oddechu, świetnie wpływają na nasze życie. Dzięki tej umiejętności znacznie lepiej radzimy sobie ze stresem. Aby się uspokoić weź powolne, miarowe i głębokie oddechy, używając do tego celu swojej przepony.

5. Napij się herbaty

Nie raz zapewne proponowano ci melisę, gdy twoje nerwy sięgały zenitu. Na uspokojenie się każda herbata jest dobra, a gdy jej picie połączysz z rytuałem jej parzenia to możesz spodziewać się samych dobrych efektów.

6. Staraj się być zorganizowanym

Rób listy każdego dnia i wprowadź w życie technikę Pomodoro, którą opisałam powyżej. Do sklepu też wybieraj się z listą zakupów, dzięki czemu nie stracisz w nim swojego cennego czasu na zastanawianie się czego jeszcze ci brakuje. I bardzo ważna rada- naucz się prosić o pomoc! Dzięki temu unikniesz wielu stresujących sytuacji.

7. Naucz się marzyć

Usiądź na kanapie, zamknij oczy i pozwól swojemu umysłowi na wędrówki. Wyobrażaj sobie i głęboko oddychaj. Dzięki temu zajęciu twoje ciało i umysł odprężą się momentalnie.

8. Odrzuć doskonałość

Jest to chyba jedna z głównych cech, przez które człowiek stale jest zestresowany. Czasami warto odpuścić. Nie zawsze kolacja dla przyjaciół musi być perfekcyjna, a prezentacja dopięta na ostatni guzik. Jeśli odrzucisz doskonałość, poczujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Spróbuj!